איך לבחור אופני הרים לפי קטגוריה – שבילים, XC, All Mountain

עולם אופני ההרים הפך בשנים האחרונות להיות מורכב ומסועף לתתי קטגוריות והגדרות משנה- אלו לעתים קרובות סובייקטיביים.

בקטע הקצר הבא אפרוס אפיון בסיסי של שלוש הקטגוריות הנפוצות ביותר של אופני הרים (אם כי לא היחידות), ואעזור לכם להבין איזה קטגוריה של אופניים תתאים לכם.

אופני שבילים / Trail: הכוונה באופני שבילים אינה לשבילי פארק הירקון. אופני השבילים המודרניים הם כנראה הבחירה הנכונה ביותר למרבית הרוכבים הישראליים. אופני שבילים מתאפיינים במהלך מתלה של 120-140 מ”מ, גאומטריה נוחה, משקל לא גבוה מדי ומכלולים עמידים. האופניים מהווים פשרה מצויינת בין יכולת דיווש וטיפוס לבין התמודדות עם קטעים טכניים סבירים ורכיבת סינגלים. אופני השבילים מתאימים לכם אם תא השטח האידאלי בעיניכם הוא למשל בן שמן ופארק קנדה, אך אתם גם חוטאים מדי פעם לרכיבות רגועות יותר מצד אחד, ולרכיבות מדבר ארוכות וטכניות מצד שני.

אופני קרוס קאנטרי / XC: כשמם כן הם, האופניים מיועדים לחצות שטחים נרחבים בזמן מינימלי. אופני  XC בדרך מתאפיינים במהלך מתלה של 100מ”מ פחות או יותר, משקל נמוך, יעילות דיווש גבוהה ותנוחת דיווש “קרבית”. אופני XC  יאפשרו לכם לנוע מהר ולטפס מהר יותר מאופניים אחרים, המחיר יהיה עבודה קשה יותר בקטעים טכניים, ועמידות פחות טובה להתעללות ממושכת. אם אתם טוחנים שבילי כורכר בעשרות קילומטרים לארוחת בוקר, נהנים מטיפוסים ומהאתגר של מרחק ומהירות – אלו האופניים בשבילכם.

אופני “כל ההר” All Mountain: הקטגוריה המאותגרת ביותר של אופני ההרים היא של אופני AM. האופניים האלו מנסים (וגם מצליחים לאחרונה) לשלב את הטוב מכל העולמות. הם מבטיחים לכם את היכולת לטפס על ההר מצד אחד כמו אופני XC, ולרדת אותו במהירות כמו אופני דאון-היל… בסופו של דבר אופני AM  הם פשרה, גם אם טובה בין יכולות שונות. אופני XC  תמיד יטפסו טוב יותר, למשל. עדיין, אופני AM  יאפשרו לטפס בכבוד, ולשחרר מעצורים בירידות. הגאומטריה שלהם, ומהלך מתלה של 140-160מ”מ מאפשרים להם לתקל שטח טכני בצורה מעולה. אם העליות הם האמצעי, והירידות הן המטרה – אלו האופניים בשבילכם.

רוצים להתעדכן במאמרים וטיפים חדשים? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי

לפרטים נוספים על הדרכת אופניים

8 מחשבות על “איך לבחור אופני הרים לפי קטגוריה – שבילים, XC, All Mountain”

 1. פינגבאק: איך לבחור אופני הרים – זנב קשיח מול שיכוך מלא | הדרכות אופני הרים

 2. פינגבאק: לשדרג אופניים או לקנות אופניים חדשים? ככה תחליטו | הדרכות אופני הרים

  1. היי ריי,

   אני לא מוכר אופניים בעצמי 🙂
   אבל ציינת טווח שמכסה ממש עשרות דגמים. אם תרשום לי מה סגנון הרכיבה- איפה אתה רוכב, מה אתה מחפש ברכיבות שלך… אז יהיה לי יותר קל להמליץ על קטגוריה. מחירים של אופני AM מתחילים היום כבר באיזור 6,500 ומטפסים גבוה גבוה… תקציב של 8-10 הוא כבר די מכובד לדעתי.

 3. היי ברצוני לקנות אופני טרק על מנת לנסוע מת״א למלון דניאל דרך הים, כמובן שבדרך עליי לנסוע דרך הכורכר שמתחיל ממנדרין ומסתיים ליד קניון ארנה, האם לקנות זנב קשיח או שיכוך מלא ? האם אופני x c יתאימו( אופניי הטרק הקודמים שלי נגנבו לפני חודשיים) נסעתי איתם הרבה מת״א להרצליה,

  1. כל אופני XC יעשו את העבודה. לגבי זנב קשיח או שיכוך מלא, עניין של תקציב בעיקר. לטעמי לסוג הדרכים האלו 29 זנב קשיח תהיה בחירה טובה.

שאלות ותוספות - כאן